Globálne trhy upadajú pre rastúci strach

FTSE 100 zaznamenala v tomto roku najhorší obchodný deň, ktorý bol o 2% nižší. V USA sa tri hlavné indexy skončili o 1,9% až 2,5%.
 
Pády prišli potom, čo čísla ukázali, že výroba v eurozóne rástla najslabším tempom za päť rokov v marci.

kalkulačka
 
V kombinácii s opatrným tónom Federálneho rezervného systému na úrokové sadzby začiatkom tohto týždňa sa investori zdrvili.
 
V stredu americká centrálna banka uviedla, že neočakáva zvýšenie úrokových sadzieb na zvyšok roka v dôsledku pomalšieho hospodárskeho rastu.
 
Index Dow Jones klesol o 1,8%, S&P 500 klesol o 1,9% a Nasdaq stratil 2,5%, čo predstavuje najhorší výkon za všetky tri indexy počas troch mesiacov.
 
Diane Swonková, hlavná ekonómka pre Grant Thornton, uviedla, že výroba v Nemecku – vnímaná ako mocenské zoskupenie Európy – sa minulý mesiac zmluvne znížila, spolu s pokračujúcou neistotou v súvislosti s Brexitom a rozhodnutím o zvýšení úrokových sadzieb v Spojených štátoch amerických, ktoré spojili investorov. Nervózny.
 
"Je tu množstvo informácií, ktoré zvýšili riziká pre nevýhodu. Všetko, čo konečne zasiahne trh s kontrolou reality," povedala.
 
Dodala, že finančné trhy boli "nie ako nulové, ako by ľudia chceli", a mali sklon k nadmernej reakcii na dobré aj zlé správy.
 
Smeruje USA do recesie?
Medzitým sa neobvyklý pohyb na amerických dlhopisových trhoch tiež obával investorov. Dlhopisy, známe ako Treasury v USA, sú emitované ako forma požičiavania vlád na financovanie výdavkov.
 
burza

Po prvýkrát za viac ako 10 rokov sa výnosnosť (výnos) na trojmesačných amerických dlhopisoch zvýšila nad 10-ročné výnosy, čo sa javí ako indikátor, že recesia by mohla prísť.
 
"Typicky investori očakávajú, že budú kompenzovaní viac, aby čakali dlhšie, kým získajú svoje peniaze späť. Takže desaťročný americký štátny dlhopis pravdepodobne zaplatí viac ako trojmesačný dlhopis amerického ministerstva financií."
 
"Práve teraz je problém, že investori sú ochotní zaplatiť menej, aby čakali dlhšie – čo naznačuje, že nemajú dlhodobú dôveru v dlhodobý výhľad americkej ekonomiky," hovorí obchodný korešpondent BBC New York Michelle Fleuryová.