Ako si vyrobiť vlastnú hernú konzolu? Použijeme Raspberry Pi!


Chceli by ste si zostrojiť svoju vlastnú hernú konzolu? Kedysi niečo nepredstaviteľné, dnes úplne reálne a v podstate jednoduché. Môže za to predovšetkým skvelý vynález s názvom Raspberry Pi, pričom jeho najpopulárnejšia verzia Raspberry Pi 3 stojí niečo okolo 35 eur. Práve túto verziu budeme potrebovať a je vlastne základným pilierom celého návodu. Použiť však môžeme v podstate i staršie verzie, no odporúčaný je práve model Pi 3, respektíve využijeme ten najvýkonnejší.

počítač

Okrem iného budeme potrebovať SD kartu, na ktorú najskôr stiahneme a nainštalujeme vhodný softvér. So všetkého najskôr si tak cez počítač stiahneme program Retropie. Stiahnutý súbor následne rozbalíme a skopírujeme na SD kartu. To by sme zatiaľ mali, SD kartu teraz môžeme vsunúť do Raspberry Pi. Pochopiteľne, aby sme mali obraz, Raspberry Pi prepojíme s monitorom alebo TV pomocou HDMI kábla.

Po zapojení do TV a s vloženou SD kartou s imidžom Retropie sa program nastaví, respektíve nabootuje automaticky, na vás teraz zostáva nastaviť ovládanie. Vo svojom Raspeberry Pi by ste tak mali mať zapojenú klávesnicu alebo joystick. Po tejto akcii sa na vašej obrazovke zjaví fungujúci program, tkzv. EmulationStation. Z vašeho Raspberry je tak teraz funkčná herná konzola s množstvom emulátorov umožňujúcich hrať hry z viacerých retro konzol, okrem iného aj Nintenda či Playstation. A najlepšie zo všetkého je, že všetky hrysa dajú nájsť na internete úplne zdarma, stačí ich len stiahnuť a presunúť na USB kľúč. Tieto hry sa označujú ako ROMs.

elektronika

K stiahnutiu veľkého množstva ROMs existuje viacero stránok, osobne navštevujem napríklad Freeroms (.com). Nájdete tu všetky hry pre akýkoľvek retro systém. Zapnite váš počítač, navštívte danú stránku a posťahujte si množstvo obľúbených hier a uložte do priečinku s názvom retropie. Tento priečinok skopírujte na USB kľúč a ten následne pripojte k Raspberry Pi.