Vyšší level vegetariánstva

Dokázali by ste si predstaviť nejesť mäso, mliečne výrobky a všetko čo aspoň trochu súvisí so zvieratami? Existujú ľudia, ktorí si to predstavovať nemusia, oni tak jednoducho žijú a nepremýšľajú nad tým, žeby to chceli nejako inak. Im to vyhovuje.

veganství.png

Vegánstvo je druh stravovania kedy nejete mäso a produkty vyrobené so živočíchov. Ľudia si na tento spôsob stravy vznikajú z rôznych dôvodov. Niektorí kvôli tomu aby zabránili týraniu zvierat, ich využívaniu na laboratórne spôsoby, testovanie liekov alebo zabíjanie kvôli mäsu. Iní zas kvôli zdraviu.
Vegáni s zväčša myslia, že vegánstvo im pomôže k správnemu životnému štýlu, pomôže im schudnúť alebo zabráni im vzniku chorôb ako je napríklad rakovina hrubého čreva, vysoký cholesterol alebo krvný tlak. Majú pravdu. No je vegánstvo len prospešné?

Pri vegánstve obmedzujete veľké množstvo potravín. Už vegetariánstvo, kde nejete len mäso, je veľmi rizikové pre nedostatok bielkovín a železa. Vegánstvo je ale ešte vyšší stupeň vegetariánstva. Prichádzate o množstvo železa, bielkovín a okrem toho na viac ešte aj o vápnika, jódu a vitamínov B.
Z rastlinnej stravy je to veľmi ťažké nahradiť. Aj keď možno prijmete dané množstvo chýbajúcich živín z rastlinnej potravy a nie z mäsa, budú vám v tele chýbať látky, ktoré dokážu tieto vitamíny z rastlinnej potravy vstrebať.

salát.jpg

Lekári preto odporúčajú dopĺňať tieto vitamíny z doplnkov výživy. Nadmerné používanie vo forme tabletiek dráždi naše črevá a negatívne na ne vplýva.
Vegánstvo vzniklo, kvôli ochrane zvierat. Ak si myslíte, že týmto zvieratkám pomôžete a zmenšíte spotrebu mäsa a tým aj ich zabíjanie pokračujte. Myslite však na to, že zvieratám pomôžete, ale sebe môžete uškodiť. Chrániť zvieratá a zabrániť veľkochovom sa dá aj veľa inými spôsobmi. Ako napríklad podporovať malé slovenské farmy.