Čo sú to led svetlá a prečo zostali také populárne?

Svetelné produkty prešli poslednou dobou veľkými zmenami. Pozitívnymi? Negatívnymi? No vo všeobecnosti platí názor, že dnešné svetlá poskytujú úspornejšie, ekologickejšie a modernejšie možnosti. Vyspelejšiu technológiu a dlhšiu životnosť. Ak sme poukázali na tieto vlastnosti, musíme spomenutú hlavne led svetlá, čiže tie, ktoré používajú technológiu Light Emitting Diode. Princíp vyžarovaného svetla, ktorého zdrojom sú svetlo emitujúce diódy.

  • A práve tento fakt je zodpovedný za úsporný chod svetiel s vysokou životnosťou.

svetlá, žiarovky

Okrem toho poskytujú spravidla kvalitný jas a intenzitu, ktorá sa dá regulovať, respektíve prispôsobiť. Veľa spotrebiteľov oceňuje tiež fakt, že asi 80 % energií sa tu koncentruje do svetla a len zostatok ide do tepelných vlastností. Žiarenie je teda o dosť efektívnejšie, než tomu bolo v prípade starých rozohriatych žiaroviek. To zároveň znamená, že tieto staršie v podstate zbytočne odoberali priveľa elektrickej energie, už len k svojmu rozžeraveniu. Z dnešného hľadiska predstavujú oveľa úspornejšie a efektívnejšie vlastnosti led ziarovky e27 a iné, ktoré fungujú na princípe svetlo emitujúcich diód.

Ak sa pozrieme na tieto zdroje svetlo, pravdepodobne si myslíme, že sú nejakým módnym trendom. Nejakou novodobou súčasťou a aktuálnym hitom. V skutočnosti sa ale takéto diódy využívali už dlhšie a to všade tam, kde bol potrebných dlhodobý chod žiarenia s nízkym odberom elektriny. Vlastne to dá logiku, že následne prišla idea začať ich používať ako úspornejšie zdroje svetla.

  • Veď v porovnaní s klasickými žiarovkami dokážu „ledky“ pravidelne šetriť až 90 % energií.

kôš so žiarovkami

Ich popularita vzrástla ešte viac po nariadení EÚ s cieľom stiahnuť z trhu všetky staré svetlá, ktoré by v súčasnosti predstavovali už porovnateľne menej efektívnu, menej úspornú a menej ekologickú formu osvetlenia.