Inteligentný zámok môže byť napadnutý za pár sekúnd

Všetci majú bankové karty, prevody robia cez internetbanking. Hotovosť sa takmer nepoužíva. Máme autá na automatické odomknutie, na štartovanie bez kľúča. Dokonca aj domy máme také, že nepotrebujeme klasický zámok.

  • Preč sú časy dózických zámkov. Málo kto má už dnes FAB. Minimálne máme kľúč s čipom, alebo kódom.

otazník

Nič ale pre zlodejov nie je neprekonateľné. Hrôzostrašné sú zistenia, že vám autičkári otvoria vaše auto bez poškodenia zámku. Niekedy vám ho jednoducho nedovolia zamknúť. Vraj sa to dá urobiť zo vzdialenosti niekoľkých metrov. Utekáme uponáhľaný do obchodu, rýchlo diaľkovým ovládaním zatvárame auto a ak oni sú niekde blízko- zamedzia elektronicky, tiež na diaľku uzamknutie. Hrozné pomyslenie. Vždy keď odchádzam od auta ešte kontrolujem, či je uzamknuté. Asi mi to nie je veľa platné. Aj uzamknuté auto vedia otvoriť.

  • Rovnako to je potom s bytom.

Mám iba bezpečnostný zámok a za ten svet nechcem inteligentný zámok plný elektroniky
Čím viac novodobej rôznej elektroniky, tým väčšia možnosť a pravdepodobnosť zneužitia a zlyhania.
Technika napreduje míľovými krokmi a s ňou aj rôzne technické zručnosti a praktiky zlodejov. Pokiaľ mám bezpečnostné dvere a iba bezpečnostný zámok, žijem v nádeji, že zlodej by narobil aspoň minimálny hluk pri násilnom otvorení dverí. Aj minimálny zvuk by vyburcoval susedov k akcii.
Možno žijem v mylnej predstave a domový zlodej sa kdesi v duchu mojej naivite srdečne smeje.
No ja žijem v sladkej nevedomosti a v presvedčení, že sa ku mne nikto nepovolaný nedostane.

aplikace

Zrazu mám pocit, že sa vo mne prebúdzajú moji nedôverčiví predkovia. Začínam sa im čoraz viac podobať a čoraz menej dôverujem okoliu a všelijakým najnovším vymoženostiam skvelej techniky, ktorá na jednej strane môže ľudstvu slúžiť a na strane druhej ho okrádať alebo dokonca až a ničiť.