Je čas na psa?

Každé dieťa z času na čas zatúži po chlpatom kamarátovi, o ktorého by sa staralo a spolu by prežívali čokoľvek. Aj my sme ako deti mali takýto sen. Ak vás vaše dieťa neprestáva otravovať alebo by ste chceli zmenu v živote v podobe nového rodinného člena, musíte rátať s vecami, ktoré budete musieť zvládnuť.
Aký druh psa si zvolíte by malo závisieť od vášho domova. Do bytu a do rodinného domu sa hodia úplne iné rasy. Taktiež si musíte ujasniť, akú funkciu bude váš miláčik spĺňať. Mnoho ľudí sa teší zo zvieraťa nie len ako z novej hračky. Predsa len, už nie sme deti a náš pohľad na psov sa zmenil. Väčšina z nás počíta s tým, že do budúcna bude nový člen rodiny strážiť dom. Alebo bude minimálne vychovaný, aby počúval na niekoľko povelov. Tí pedantnejší si dokážu vycvičiť naozajstného parťáka.

pes

Čo všetko potrebujete vedieť

Okrem toho, že nám pes spríjemní čas a zbaví nás stresu, vyžaduje skutočnú opateru a venovanie. Pri šteniatkach to platí dvojnásobne. Nie lenže potrebujú ustavičnú pozornosť a zábavu, ale aj dlhší výcvik a opateru. Preto sa rozhodnite aj so svojimi deťmi, či dáte prednosť nedospelým roztopašníkom alebo staršiemu a pokojnejšiemu psíkovi. Pri vyrastenom máte výhodu nie len v tom, že už je čo to naučený, ale jeho povaha je už zrejmá. Preto budete vedieť, či sa hodí aj k deťom a starším ľuďom a aké prechádzky potrebuje.

Pri príchode do nového domova je dôležité, aby ste psíkovi určili jeho vlastný priestor. Kde bude spať, kde bude jesť a kde všade má povolený prístup. Tieto základné pravidlá vám pomôžu predchádzať budúcim nedorozumeniam. Ak bude váš pes iba na dvore, je dôležité, aby mal čo najviac vymožeností v búde, ktorá musí byť zateplená. Tiež je dôležité, aby ste si v rodine rozdelili úlohy a starostlivosť o psa hneď na začiatku. Pri menších rasách a starších psíkoch nevoľte dlhé túry. Naopak veľké plemená potrebujú kopec prechádzok. Počítajte s tým už dopredu.

pejsek

Mladšie deti oboznámte s novým kamarátom čo najskôr a tiež ich poverte nejakou povinnosťou. Dôležité je, aby ste ich nenechávali o samote, aspoň zo začiatku. Dieťa sa musí naučiť správať sa k psovi a pes musí rešpektovať človeka, akokoľvek  veľkého.