Ako oživiť svoj dom a záhradu

Skrášlite si dom


Začať môžete farbou
Vieme, je to síce dosť nákladné, ale pokiaľ je váš dom z vonku ošumelý a vyblednutý, zmena farebného kabáta mu len prospeje. Platí čím výraznejšia – tým zaujímavejšia.
Kvety na oknách
Trend, ktorý neprestane byť nikdy out. Okna tým nielenže zatraktívnite, ale aj pre vybrané kvety je to najvhodnejšie miesto. Najlepšie pre rastliny sú západné a východné okná. Vyniknú hlavne rastliny so zaujímavým tvarom listov alebo farebnosťou kvetov. Vybrať nemusíte len muškáty. Dnes si môžete vyberať napríklad medzi bylinkami, zaujímavé sú aj plazivé tuje, petúnie, cínie či burgundy.
Brečtana sa nebojte
V Británii sú popínavé rastliny na domoch veľmi polárne. Výhodou je nie len pekný vzhľad, ale hlavne úspora vykurovania, chráni múr pred dažďom, koreňmi odčerpáva vodu zo základov múru.. No veľkou nevýhodou sú roky čakania a údržba. Je to na vás, či sa do toho pustíte.

zahrada

Využite sezónnosť
V zime vyzdobte okná vločkami. Zaveste Mikuláša na odkvap alebo postavte malý a skromný vianočný stromček pri dvere. Na jar vytiahnite a dajte kvety do okien. Spravte Veľkonočnú výzdobu. S príchodom leta ani nejakú výraznú výzdobu nepotrebujete. Vaše kvety v záhrade sa o ňu postarajú sami. Na jeseň schovajte rastliny z okien a vymeňte ich za vyrezávané tekvice.

Skrášlite si záhradu


Ak je miesto, spravte si skalku!
Ak máte v záhrade veľa miesta, zvýšila sa vám hlina a kamene, je to výborne spestrenie záhrady. Návod nie je zložitý. Najprv si vyberieme miesto. Vhodné je ju dať na slnečné miesto. Neskôr si vytýčite plochu, odoberiete asi 20 cm z hĺbky zeme, nanosíte štrkovú drenáž, navozíte zem, prekryjete netkanou textíliou a opäť pokryjete zeminou. Už len dotvoríte skalku kameňmi a rastlinami. Za jeden víkend máte HOTOVO!

břečťan

Anglický trávnik
Nie je nad to mať v záhrade krásny, žiarivý a čerstvo pokosený trávniček. Či už vypestovaním, alebo položením už vopred vypestovaného koberca. Trávnik by mal byť základom každej záhrady.
Kvety sem, kvety tam, strom hentam
Pre oživenie trávy sú najlepším pomocníkom kvety. Výber je na vás. Môžete použiť aj bylinky či stromy.