Libra klesá po májovom vyhlásení Brexit

Keď premiérka povedala, že Spojené kráľovstvo a EÚ boli v „slepej uličke“, libra klesla ďalej. Libra klesla z 1% na 1,5% nižšie voči doláru na 1,3068 USD. Prudký pokles naštartoval na najvyššom dennom poklese tohto dolára za tento rok.
Oproti euru klesla libra o 1,1% na úrovni 1,1144 EUR po vyhlásení pani Mayovej.
„Rétorika, že“ žiadna dohoda nie je lepšia ako zlý obchod „, je prekvapujúca a podkopáva nedávne nádeje, že dohoda by mohla byť ukončená čoskoro,“ povedal Hamish Muress, analytik v OFX.

bankovky

Obchodné orgány reagovali s alarmom na najnovší vývoj.
Britská obchodná komora (BCC) varovala, že možnosť Spojeného kráľovstva opustiť EÚ obchodnou dohodou bola veľkým problémom pre firmy.
„Mnohé firmy sa veľmi obávajú chaotického a neúspešného výsledku a potenciálneho vplyvu na ich schopnosť obchodovať a rast, iní by sa mohli dostať do popredia, obidve strany musia vyvinúť maximálne úsilie, aby sa vyhli tomuto scenáru,“ povedal generálny riaditeľ BCC Adam marshall.
Carolyn Fairbairn, generálny riaditeľ CBI, uviedol, že vyjednávači na obidvoch stranách museli zmeniť prístup.

„Hromady nemôžu byť vyššie, na oboch stranách kanálu sú ohrozené práce, mzdy a životná úroveň.
„S časom klesajúcim smerom musia zamestnávatelia a zamestnanci vidieť konštruktívny dialóg, pragmatizmus musí prísť pred politikou, každý deň stratený v rétorike stráca investície a stratil prácu,“ dodala.
Vystúpenie pani Mayovej nasledovalo po schôdzke vedúcich predstaviteľov EÚ v Salzburgu za jej plánom Dáma.
Povedala, že obe strany boli naďalej „ďaleko od seba“ k ekonomickému vzťahu po Brexite.

burza

Obidve možnosti, ktoré ponúka EÚ – aby Spojené kráľovstvo zostalo v Európskom hospodárskom priestore a colnej únii alebo základnej dohode o voľnom obchode – neboli prijateľné, povedala.
Povedala, že vedúci predstavitelia EÚ musia prísť s novými alternatívami k svojim návrhom pre Brexit, ak obe strany prelomia súčasnú situáciu.
„Je neprijateľné jednoducho odmietnuť návrhy druhej strany bez podrobného vysvetlenia a protinávrhu,“ povedala pani Mayová.