Osvetlenie kuchyne pre váš útulný domov

Už dávno sú preč časy kedy v kuchyni visel zo stropu zožltnutý luster. V súčasnosti sú trendy úplne inde a pri výbere osvetlenie do kuchyne, každá gazdinka pozerá nielen na dizajn, ale aj na funkčnosť svietenia. Pravdou je, že ženy trávia väčšinu voľného času práve v kuchyni a preto by sa tu mali cítiť príjemne. Moderné osvetlenie k tomu iste pomôže. Pozor však na to, že aj pri výbere osvetlenia platí staré známe príslovie – všetkého moc škodí, a preto si dávajte pozor s preháňaním

kuchyně

Moderné kuchyne sú riešené bez horných skriniek nad pracovnou doskou, nahrádzajú ich často multifunkčné kuchynské ostrovy. Nenechávajte si výber osvetlenia na poslednú chvíľu. Často sa svietenie rieši až keď je všetko hotové a potom sa môže stať, že jeho výber sa nedá zakomponovať do zvyšného priestoru. Dochádza tak k tomu, že je kuchyňa príliš tmavá, čo pôsobí depresívne, alebo tiene dopadajú na nesprávne miesta a kazia celý dojem.

Najväčší dôraz by sme mali klásť na osvetlenie nad pracovnou doskou. Dizajn je tiež dôležitý. Aj tá najúspornejšie zariadená kuchyňa môže vyzerať kráľovsky, ak v nej správne umiestnime moderné osvetlenie. Vyhnite sa svetlám, ktoré vytvárajú šero. Na varenie, prípravu jedál, krájanie, potrebujete dostatočné svetlo. Na miestach, kde pracujete, by mala byť farba svetla biela. Pozor, aby ste si nevytvárali tieň vlastným telom. Je dobré sa poradiť s odborníkom, ktorý vám so správnym umiestnením poradí.

moderní kuchyně

Centrálne svietenie v kuchyni nezanedbávajte. Stáva sa predsa veľmi často, že v nej nielen konzumujete stravu, ale aj čítate. V tomto prípade je opäť dobrou voľbou biele svetlo. Ak využívate kuchyňu len na jedenie, tak stačí svetlo s mierne žltým odtieňom.

Na oživenie kuchynskej linky môžete osvetliť aj šuplíky, skrinky, či držadlá. Riešením je bodové osvetlenie, alebo malé LED osvetlenia týchto častí, ktoré robia zázraky. Samozrejme, že je potrebné myslieť aj na úsporu. Umiestnením LED osvetlenia do akéhokoľvek priestoru ušetríte až 80% energií. Šetríte tak nielen svoju peňaženku, ale aj životné prostredie.