Tovar po záruke. Je bezpečné ho konzumovať?

Potraviny, ktoré nám v chladničke, či špajzy prejdú zárukou, niektorí okamžite vyhodia, iní zas nemajú s ich konzumáciou žiadny problém. Sú však takéto suroviny bezpečné pre naše zdravie? Odpoveď nie je jednoznačná. Záleží to ako od konkrétneho druhu potravín, tak od stavu, v akom sa po uplynutí záruky nachádzajú.

potraviny

Trvanlivé potraviny
Múka, soľ, cukor, ocot, kypriaci prášok do pečiva a iné potraviny z tejto kategórie, určite neuškodia ani po uplynutí záruky. Najme v prípade neotvorených balení, nemusíte nič riešiť. Či ich pri varení použijeme, závisí skôr od toho, ako vyzerajú. Ak je však napríklad cukor zbitý v jednej hrčke, nemusí mu to vôbec uberať na kvalite. Orientujte sa teda najme podľa zraku a čuchu.

koření

„Voňavé“ potraviny
V prípade čajov, kávy, či korenín, vám vo všeobecnosti nehrozí žiadne zdravotné riziko. Časom však strácajú svoju arómu, ktorá je veľmi dôležitá. I neotvorené výrobky, môžu po dlhšej dobe stratiť vôňu a chuť. To či ich použijete, záleží na tom, či vám dostatočne voňajú.

Mliečne výrobky
Mliečne výrobky sú samostatnou kategóriu, napríklad také jogurty, môžu byť úplne v poriadku aj po uplynutí záruky. Je však potrebné ich otvoriť, ovoňať a ochutnať. Ak necítite príliš kyslú chuť, alebo nevidíte pleseň, je všetko v poriadku. Niektorí šéfkuchári nechávajú syry zámerne vyzrieť, pričom vôbec nepozerajú na dátum spotreby. Ak teda syr chutí normálne, určite ho nevyhadzujte. Neotvorené mlieko, by sa nám taktiež nemalo žiadnym spôsobom pokaziť.

zrnková káva

Minimálna trvanlivosť verzus dátum spotreby
Dôležité je aj to, či je na obale tovaru uvedený minimálny dátum spotreby, alebo dátum spotreby. V prvom prípade hovoríme o tom najkratšom čase, počas ktorého, by sa potravina nemala pokaziť. V prípade druhom, ide o konečný dátum jej životnosti. Ani to však nemusí znamenať, že bude stopercentne nepoužiteľná. Najdôležitejšie je nekonzumovať potraviny, na ktorých sa objavila pleseň. Niektoré druhy, môžu byť totiž vyslovene nebezpečné. To však bez vzdelania v oblasti chémie, nezistíte.