Zatočte nadobro s fake news

Američania sú známy tým že stále niečo vymýšľajú a nie je tomu ináč ani tentokrát. Aby toho ale nebolo málo a svet bol v bezpečí pred falošnými správami, takzvanými fake news, alebo čo je horšie pred internetovými trolmi tak za pomoci umelej inteligencie dávajú na nás pozor. Lepšie povedané stará sa to to spomínaná umelá inteligencia nazvaná GROVER. Môžete si ju predstaviť ako zbraň posledného súdu. A to nežartujeme. Pretože čo sa týka internetového spravodajstva, presvedčivosť správ ktoré vie napísať je až desivo perfektná. A bežný internetový užívateľ je úplne bez šance aby rozoznal či sa jedná o fake správu alebo má reálny základ.

novinky.jpg

Teraz si k tomu pridajte presvedčenie že iba ten ich názor je ten správny a máte o zábavu postarané. Preto celkom zábavne vyznieva fakt že samotný GROVER ktorého úlohou je odhaľovania fake news a dokáže tiež sám písať pútavé články. A to dokonca len podľa nadpisu budúceho článku. Dokázal tiež vyhodnotiť sám seba ako fake news generátor a to s úspešnosťou 92%. Nie že by v tom bol nejaký ten zázrak alebo pomoc z vonku. Je to preto lebo na rozdiel od iných neberie do úvahy iba samotný text. Ale aj nadpis, sprievodné texty, publikáciu alebo aj samotnú stránke kde je článok publikovaný. A tak je doslova zaručená jeho vysoká úspešnosť. Fakt že sa jedná o jeden z najlepších, keď nie najlepší nástroj na vyhľadávanie fake news znie pritom veľmi komicky.

grafika.png

Pretože ako bolo spomenuté, sám dokáže také texty vytvárať a tak by niekto mohol predpokladať že a vyvaruje takýmto chýbam automaticky. Ale ako sa predsa hovorí „obuvník chodí tiež bosí“, tak sa niet čomu diviť. A práve z tohto dôvodu je doslova fascinujúce sledovať ako sa umelá inteligencia postupne vyvíja. Niekto by mohol cynicky poznamenať že to robí naschvál aby sa nepovedalo a je to vlastne iba vypočítavosť. No práve preto je dôležité sa venovať jej vývoji a nasmerovať ju na tú správnu cestu aby sa raz nestal Skynet skutočnosťou. A my sme len tíško niekde v podzemí spomínali na tie staré časy keď počítač slúžil nám a nie naopak.