Prekvapivé fakty o celulitíde

Celulitída. Čo to vlastne je?

Kozmetický neduh, ktorý sa prejavuje hrboľatou pokožkou predovšetkým v oblastiach stehien a zadných partií. Pre upozornenie treba poznamenať, že celulitída sa vyskytuje aj na lýtkach a pažiach.
V lekárskych knihách by sme sa dočítali, že to je vlastne akútny hnisavý zápal, resp. progresívne degeneratívne zmeny podkožného tukového väziva určitých telesných partií. Fitness špecialisti a dermatológovia to vidia ako nahromadený podkožný tuk.

celulitida

Príčiny

Nadváha? Nie! Poznáme ju takmer všetky bez ohľadu na vek, váhovú kategóriu, či spôsob stravovania. Vzniku tejto kože prospieva sedavé zamestnanie, nedostatok aktívneho pohybu a s tým spojená absencia svalovej hmoty a takisto konzumácia nezdravých potravín. Ďalšími príčinami sú aj opaľovanie, fajčenie, alkohol, veľa slaných jedál a hormóny. Stres je tiež významný faktor pri tvorbe celulitídy.

98% žien a len 2% mužov trpí touto estetickou vadou. Prečo taký nepomer?

Rýdzo ženská záležitosť. Je to spôsobené najmä zvyšujúcou sa hladinou estrogénu. Hnací motor ženského reprodukčného systému. Tento hormón zmäkčuje podkožné väzivo a mení citlivosť tkanív. Muži nemajú toľko estrogénu, aby im robila pomarančová koža neplechu ako ženám. Druhý dôvod je odlišná stavba spojivového tkaniva, ktoré máme uložené pozdĺžne, na rozdiel od mužov. Navyše je aj pružnejšie, aby sa mohlo počas tehotenstva postupne roztiahnuť.

běh

Existuje náprava?

Áno. Laser alebo ultrazvuk. Sú to drahé procedúry a 100% úspech nie vždy zaručia. Ale môžeš urobiť pre to niečo aj ty sama. Veľmi podstatné je nepodceňovať pitný režim a pravidelne sa pohybovať. Takisto podstatným faktorom je jedálniček. Zmeniť ho tak, aby neobsahoval údeniny, bravčové mäso, tučné syry, koláčiky, biele pečivo. Za pokus stoja aj masáže a pri sprchovaní striedanie studenej a teplej vody, čo má za následok podporu krvného obehu.