Preleštiť a už sa len tešiť z jeho lesku

Nerez je elegantný a luxusne vyzerajúci materiál, ktorý na rozdiel od iných, výrazných materiálov navrhujú architekti do svojich projektov prevažne vo forme doplnkov, môže to byť napríklad nerezové zábradlie zábradlie na schodiskách či balkónoch alebo terasách a v tejto pozícii ide častokrát o veľmi dobrú voľbu. Nadčasovosť nerezu a jeho kompatibilita s akýmkoľvek štýlom stavby je neodškriepiteľná.

Tenké tyče pôsobia elegantne

Nech už staviate rodinný dom, chatu, vilu, bytový dom či iné komerčné budovy, všade je zastúpený nerez vo forme zábradlia, ktoré má svoje opodstatnenie a dôležitú funkciu. Vhodným, nenásilným a zároveň elegantným spôsobom implementuje prvok zábradlia do interiéru, ale skvelo zafunguje aj v exteriéri. Má dlhú životnosť, ale aby vydržal aj vplyv poveternostných podmienok, treba rozlišovať zábradlie určené do vnútorného a vonkajšieho prostredia.

Základom ošetrovania nerezu je handrička, ktorou zotrieme povrchové nečistoty a potom ho môžeme aj preleštiť prípravkom, ktorý je určený špeciálne na tento typ materiálu. Štýly zábradlí sa menili s príchodom nových štýlov stavieb, dnes rozlišujeme stĺpikové zábradlie a tiež kombináciu nerezovej nosnej konštrukcie a skla. Kotvenie stĺpikov sa dá šikovne zamaskovať pod nášľapnú vrstvu podlahy, ale kotviť ho vieme aj do bočnej strany schodiska či balkóna.

Bezpečnostné sklo sa k stĺpikom kotví formou úchytov, jeho úprava poskytuje široké možnosti od číreho cez pieskované až po grafickú potlač priamo na sklo, všetko je vecou projektov, aby úprava bola v súlade s celkovým štýlom priestoru. Zábradlia vo všeobecnosti potrebujú aj madlo, ktoré sa tradične robí z dreva, ale trendy zmenili aj toto a zábradlie dnes môže zostať aj bez neho.

Rozmanité štýly sú výsadou kvalitných materiálov

Výhod nerezového zábradlia je viacero, no asi najviac rezonuje jeho dlhá životnosť a nadčasový vzhľad. Možno mnohých zákazníkov odradí jeho vyššia obstarávacia cena, no treba si uvedomiť, že od chvíle, keď ho namontujete na schodisko či balkón nebudete musieť robiť nič iné iba ho utierať a leštiť…