Vychytávky pri používaní vyhľadávača google

Potrebujete nájsť presnú definíciu niečoho, napríklad hľadáte text, kde sa nachádza časť vety „tento nápoj je dobrý“. Do vyhľadávača zadajte úvodzovky na začiatku a na konci hľadaných slov a voľbu potvrďte. Táto funkcia je veľmi užitočná, nakoľko často sa stáva, že pri zadaní kľúčových slov vám síce nájde hľadané slová, ale tie nemusia spolu vo vete vôbec súvisieť.

search

Pri vyhľadávaní môžete hľadať podľa kľúčového slova aj na konkrétnej web stránke. Pokiaľ do google vyhľadávača vložíte text v tvare kľúčové slovo site:www.stranka.sk“, google vám vyhľadá kľúčové slovo priamo na zvolenej web stránke. Hľadáte publikácie od spisovateľa, no neviete, ako sa konkrétna kniha volá? Skúste napísať meno spisovateľa v spomínanom tvare a google vám vyhľadá jeho publikácie. Skúste to.

Podobne je možné vyhľadať aj súbory s prílohou. Zadajte „kľúčové slovofiletype:pdf“ a google vám zobrazí „kľúčové slovo“ iba v súboroch s príponou pdf. Ďalšie možné prípony sú ps, doc, xls, ppt, rtf.
Google funguje aj ako kalkulačka. Napíšte napríklad 3 x 3 a prehliadač vám to vynásobí. Pravdepodobne túto funkciu nebudete využívať často, ale občas určite pomôže.

poznámky

Radi by ste sa dozvedeli niečo o hercovi, ktorý vás v jednom filme zaujal, ale neviete si spomenúť presne na jeho celé meno? Na to vám pomôže funkcia s hviezdičkou, ktorá „dopovie“ za vás to, čo potrebujete zistiť. Zadajte do vyhľadávača to, čo viete, za napísané slovo vložte znak hviezdičky „*“ a zobrazia sa vám predpokladané možnosti. Napríklad Julio*.

Šikovná pomôcka je pri vyhľadávaní URL s kľúčovým slovom. Ak hľadáte napríklad web stránku, ktorá by mala obsahovať slovo „zdravie“, zadajte do vyhľadávača „allinurl:zdravie“ a google vám zjednoduší dlhé hľadanie.
V nadväznosti na tieto skratky vieme s určitosťou povedať, že google nie je len vyhľadávač pojmov v náhodných vetách. V skutočnosti nám ponúka oveľa širší sofistikovanejší spôsob vyhľadávania, ktorý nám pomôže oveľa viac, pokiaľ ich začneme využívať.