Viete ktoré kombinácie liekov sú nebezpečné?

Lieky a doplnky výživy prijíma takmer každý z nás. Ich kombinácia môže byť niekedy nebezpečná a mnohí ľudia sú potom zmätení čo je bezpečné s čím skombinovať. Niektoré sa musia užívať na prázdny žalúdok, zatiaľ čo iné sa majú užívať s jedlom. Iné spôsobujú pocit ospalosti a nie je po nich vhodné šoférovať. Preto je dôležité mať informácie o ich správnom užívaní. Ukážeme Vám príklady ktoré nikdy nekombinujte.

léky

1. Statíny a grapefruitová šťava
Ak máte vysoký cholesterol alebo choroby srdca, dostane lieky na báze statínov. Vyhnite sa grapefruitu. Odporúča sa jesť veľa ovocia a zeleniny, no tomuto jednému ovociu sa vyhnite.
Grapefruitová šťava totiž môže spomaliť rozpad statínov v tele, čím sa zvyšuje ich prítomnosť v krvi. To zvyšuje závažnosť vedľajších účinkov, ktoré zahŕňajú svalovú bolesť, poškodenie pečene, zvýšenie hladiny cukru v krvi, nevoľnosť a bolesti hlavy.

2. Warfarín a zelená listová zelenina
Pri diagnózach akými sú mozgová príhoda, srdcový infarkt, žilová trombóza alebo krvná zrazenina v pľúcach, vám môže byť predpísaný warfarín, ktorý je liekom proti zrážaniu krvi.
Pri warfaríne by ste sa mali vyhnúť vitamínu K. Vitamín K sa nachádza v zelenej listovej zelenine ako špenát a zelený čaj. Hrozí vám totiž zvýšené riziko mŕtvice alebo žilovej trombózy. Dôvodom je, že vitamín K zvyšuje vylučovanie warfarínu z tela.

drogy

3. Antidepresíva a ibuprofén
Užívanie antidepresív popri protizápalových liekoch na liečbu bolesti, ako napríklad ibuprofén, môže zvýšiť riziko vnútorného krvácania, ktorého príznaky sú zápaly, žalúdočné kŕče, pocit únavy, krv pri zvracaní a celková slabosť.

4. Antibiotiká a alkohol
Miešanie antibiotík s alkoholom môže mať za následok ťažkú ​​nevoľnosť a zvracanie.
Najlepšie je vyhnúť sa alkoholu počas liečby antibiotikami a taktiež sa odporúča najmenej dva dni liečbe nekonzumovať alkohol, aby ste sa uistili, že liek sa úplne vylúčil.

5. Ľubovník bodkovaný a antikoncepcia
I keď si poviete že ľubovník je neškodná bylinka, nie je to pravda. Ľubovník znižuje účinok iných liekov a preto zvyšuje riziko, že otehotniete, tým že utlmí účinok antikoncepčnej tabletky. Bolo vedecky dokázané že ľubovník veľmi silno interaguje s tabletkami.

6. Vápnik a iné lieky
Starším ľuďom klesá hladina vápnika čo spôsobuje rednutie kostí a tak je prirodzené že sa snažia udržať hladinu vápnika doplnkami s jeho obsahom. Kombináciou vitamínu D a doplnkov vápnika môžete zabrániť zlomeninám avšak i účinnosti iných liekov.
Niektoré antibiotiká, lieky na liečbu štítnej žľazy a proti malárii sú ovplyvnené vápnikom ktorý znižuje ich účinnosť. Preto je potrebné dodržať minimálne dvojhodinový odstup medzi užívaním týchto liekov.