Zázrak menom pijavica lekárska

Už po stáročia sa pijavice využívajú na liečbu rôznych zdravotných problémov. Po prekonaní odporu sa sami môžete presvedčiť, že táto malá potvorka dokáže robiť aj zázraky. Už tisíc rokov pred Kristom bola liečba pijavicou lekárskou – hirudoterapia, hojne využívaná. Svedčia o tom kresby v hrobkách egyptských faraónov, ktoré zobrazujú lekárov prikladajúcich pijavicu na hlavu panovníka. V stredoveku bol rozvoj liečby potlačený, pretože cirkevní hodnostári ju vyhlasovali za kacírstvo. V 17.storočí sa našťastie situácia zmenila a začala sa chov pijavíc na lekárske účely.

pijavice

Vďaka rozvíjajúcej sa vede v 19. a 20. storočí sa dali výsledky liečby pijavicou dokázať a preto sa dostala do popredia hlavne v Rusku a na Ukrajine, kde sa hirudoterapia využíva bežne. Dokonca sa ruskí vedci podujali na vytvorenie umelej pijavice, ktorá by sa vedela dostať do presne definovanej hĺbky.
Pijavica lekárska je dlhá 8 až 15 centimetrov, po nacicaní vie niekoľkokrát zväčšiť svoj objem, má 300 malých zúbkov a až 5 párov očí. Ak sa chce využívať na lekárske účely, musí sa chovať v špeciálnych podmienkach. Pri kúpe pijavíc si treba dávať pozor a kupovať len certifikované, aby neprišlo k zámene za iný druh – pre ľudské telo škodlivý. Na svete totiž existuje vyše 600 druhov, ale na lekárske účely sa môžu využívať len tri druhy.

Pijavica lekárska po prisatí nielen saje krv, ale aj vypúšťa rôzne biologicky aktívne látky, ktoré pôsobia antibakteriálne, protizápalovo a detoxikujú. Nemusíte sa báť, zakúsnutie pijavice je takmer bezbolestné, dá sa prirovnať k uštipnutiu od komára. Po prisatí vycicia v priemer 7 ml krvi a asi 24 ml vám ešte vytečie po jej odpadnutí. Po terapii treba myslieť na pitný režim a rany sa nesmú škrabať. Pijavica sa z hygienických dôvodov môže použiť len raz.

léčivka

Čo všetko pijavica lekárska lieči? Pomáha pri ochoreniach srdca, astme, pri problémoch s prieduškami, pri cirhóze pečene, lieči zápaly kĺbov a kŕčové žily. Mali by ste sa jej však vyhnúť ak máte problémy so zrážanlivosťou krvi, anémiu, diabetes a nízky krvný tlak.