Impregnácia dreva, ktorá chráni drevo voči vlhkosti

Drevo patrí medzi biologický materiál, ktorý veľmi jednoducho a hlavne rýchlo podlieha skaze. Vďaka nepriaznivému počasiu či nesprávnemu ošetreniu sa môže začať kaziť oveľa rýchlejšie. Je však možné ho udržať v dobrej kondícii čo najdlhšie? Odpoveď je v tomto prípade kladná. O jeho výborný stav sa postará impregnácia dreva, ktorá zlepší jeho kvalitu, vďaka čomu sa jeho funkčnosť a životnosť predĺži o desiatky rokov.

lavice

Ochrana dreva voči vlhkosti je skutočne dôležitá

Nezáleží na tom, či sa drevo nachádza v interiéri alebo v exteriéri, dôležitá je hlavne jeho kvalita. Použitie samotného dreva predurčuje to, či vo vašej domácnosti vydrží dlho, alebo ho budete musieť časom skôr či neskôr nahradiť novým. Akékoľvek drevo, ktoré sa používa, by malo byť vysušené. To, ktoré je nasiaknuté vodou oveľa jednoduchšie podľahne práchniveniu či podporí existenciu drevokazných húb. Okrem toho by tiež počas celého života malo byť chránené voči dažďu či inej vode, ktorá sa môže v jeho okolí vyskytnúť. Voči vlhkosti chráni aj impregnácia dreva, ktorú je možné aplikovať viacerými spôsobmi.

dřevo

Impregnácia dreva, vďaka ktorej ostane vaše drevo suché

Drevo sa môžete snažiť ochrániť napríklad aj jeho správnym umiestnením, avšak nie vždy sa vám skutočne podarí ho voči vode ochrániť. Pomôže vám najmä impregnácia dreva či rôzne iné nátery, ktoré predlžujú jeho životnosť. Medzi najčastejšie spôsoby ochrany patrí samotná impregnácia, lazúrovanie či nátery. V praxi sa najčastejšie stretávame s impregnáciou, ktorá sa prevádza viacerými spôsobmi. Zvolený spôsob impregnácie vplýva na to, ako dlho bude drevo chránené. Za najúčinnejšiu sa považuje hĺbková impregnácia, ktorá oproti netlakovým metódam (postrek, namáčanie) poskytuje hlbšiu ochranu. Existujú aj špeciálne druhy impregnácie, ktoré sa používajú len zriedka. Používajú sa len vtedy, ak nie je možné použiť tlakovú alebo beztlakovú metódu a prakticky neexistuje iné východisko. Medzi špeciálne druhy impregnácie patrí injektáž, panelová impregnácia alebo bandážovanie. Tieto spôsoby je však vopred vhodné prekonzultovať s odborníkom a aplikovať naozaj len v prípade, ak nemáte na výber. Impregnovať možno jednak samotnú konštrukciu domu, ale aj parkety, dvere či samotný nábytok, ktorý je z dreva vyrobený. Okrem toho sa využíva aj v exteriéroch, a to na ošetrenie pergoly alebo drevených plotov.

Starostlivosť o drevo netreba podceňovať. Druh dreva, spôsob jeho vysušenia či umiestnenie ovplyvňujú to, ako dlho budete môcť drevo používať. Ak aj vás zaujíma starostlivosť o drevené prvky vo vašej domácnosti, navštívte stránku www.carodreva.sk, kde nájdete množstvo cenných rád.