Štrajk na Heathrow ohrozuje letnú dovolenku

Viac ako 4 000 pracovníkov na letisku – vrátane služieb zákazníkom, inžinierov a bezpečnostných pracovníkov – hlasovalo za štrajk.
 
Zamestnanci odídu 26. júla, 27. júla, 5. augusta, 6. augusta, 23. augusta a 24. augusta, o čom povedal Jednotný zväz, že by mohli vytvoriť „letný chaos“.
 
Heathrow hovorí, že má pohotovostné plány, aby zostali otvorené a fungovali bezpečne.heathrow.jpg
 
Spojenie uvedených členov hlasovalo v ôsmich hlasovacích lístkoch na podporu akcie po tom, čo bola odmietnutá 18-mesačná ponuka zvýšenia miezd v priemere o 2,7%.
 
Wayne King, odborový poradca pre zjednotenie regiónov, povedal: „Prehlbuje sa hnev nad mzdou medzi pracovníkmi, ktorí sú nevyhnutní pre hladký chod letiska.
 
Unite povedal, že spor bol tiež sčasti kvôli rozdielnym platovým sadzbám pre tú istú prácu, ako aj nespokojnosť s platovým balíčkom šéfa letiska John Holland-Kaye.
 
Podľa výročnej správy spoločnosti v minulom roku šéf Heathrow zaznamenal zvýšenie platov o 103,2% z 2,1 mil. GBP v roku 2017 na 4,2 mil. GBP v roku 2018, a to najmä vďaka dlhodobému systému prémií.
 
Únia uviedla, že súčasná mzdová ponuka na letisku predstavovala 3,75 EUR na deň navyše pre pracovníkov s najnižšou mzdou.
 terminál.jpg
Heathrow vyzval Úniu, aby sa vrátila k rokovaciemu stolu na vyriešenie sporu o mzdy.
 
„Navrhli sme progresívny platový balík, ktorý by priniesol aspoň 4,6% zvýšenie platov pre viac ako 70% našich kolegov v prvej línii. Celkový ponúkaný balík je vyšší ako index RPI [index maloobchodných cien] a je špeciálne navrhnutý tak, aby zvyšoval mzdy nižších platených kolegov“ ,
 
Ako sa spor prehovára, letisko uviedlo, že pohotovostné plány zabezpečia, aby lety mohli vzlietnuť a pristáť aj počas jedného z najrušnejších období roka.
 
„Budeme pracovať spolu s našimi partnermi v leteckej spoločnosti, aby sme minimalizovali narušenie spôsobené cestujúcim, keď sa pozerajú na svoje zaslúžené letné prázdniny,“ povedal.